Atak serca Eisenhowera: jak Ike pokonał chorobę serca i utrzymał się na fotelu prezydenckim cd

To była trudna decyzja, ponieważ w tamtej epoce niewielu uważało, że 65-letni mężczyzna, który przeżył poważny zawał mięśnia sercowego, byłby w stanie wytrzymać rygory kampanii politycznej lub stresu kolejnych czterech lat jako lider wolnego świat. Republikanie i Eisenhower byli pewni, że żaden inny człowiek w ich partii nie wygra wyborów. Prezydent podzielał przekonanie wielu, że tylko on ma kwalifikacje do przewodzenia narodowi podczas tych niebezpiecznych lat w szczytowej fazie zimnej wojny. Chciał też mieć pewność, że konserwatywne programy, które zapoczątkował w swojej pierwszej kadencji, zostaną zrealizowane. Utworzono dwa obozy. Kandydat doktora Eisenhowera, Mamie, Snyder i Denver, Byron Pollock, wraz z Republikanami i większością Amerykanów, stanęli po stronie biegania. Jego brat Milton, syn John, Mattingly and White i Demokraci sprzeciwili się temu pomysłowi. Matowaty, oczywiście, czuł, że choroba serca prezydenta była ostrzejsza niż się wydawało. Lasby spekuluje, że pozycja White a była bardziej ambiwalentna. White od lat był silnym zwolennikiem uwolnienia chorego z choroby wieńcowej od unieważnienia, narzucanego przez tak wielu lekarzy. Dlatego doradzanie prezydentowi, aby kontynuował swój rygorystyczny styl życia, byłby zgodny z tą filozofią.
Lasby uważa, że nadrzędnym punktem widzenia był troska White a, że jego progresywny program dla pacjentów kardiologicznych zostanie znacznie cofnięty, jeśli jego najsłynniejszy pacjent miał inny atak lub zmarł podczas drugiej kadencji. W charakterystycznym stylu Eisenhower rozważył rady obu stron i ostatecznie podjął własną decyzję, by szukać reelekcji. Pogląd Lasby ego jest z pewnością słuszny, że dla prezydenta wygranie wyborów było ostateczną bitwą i symbolicznie reprezentowało podbój jego choroby.
Niepowtarzalny styl prozy profesora Lasby ego, jego organizacja ogromnej ilości materiału, jego rozumienie choroby wieńcowej i jej historii oraz wrażliwość na dramaty wydarzeń, które opisuje, sprawiają, że historia ożywa w tej czytelnej książce. Udostępnia również doskonałą dokumentację wpływu, jaki ta choroba u wielkiej publicznej osoby miała na ożywienie leczenia choroby wieńcowej.
Nicholas J. Fortuin, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21205

[więcej w: belimumab, anakinra, alprazolam ]
[patrz też: olx radziejów, zakrzepica żył objawy, xenobot crack ]